Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Czarzasty: Wykształcona kobieta to zagrożenie dla konserwatywnego rządu

dodano 2016-10-25 19:21 w kategorii: Informacje

-  Kobiety mają o co walczyć, przecież co piąta Polka została zgwałcona  – powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD w programie To Był Dzień 24 października 2016 r., cytując dane Fundacji na rzecz Równości Emancypacji STER. - Aż 87% kobiet padło ofiarami molestowania seksualnego, a 55%  Polek zostało zgwałconych we własnym domu – podkreślił lider Sojuszu.

Następnie Włodzimierz Czarzasty przytoczył dane Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które zostało ogłoszone w marcu 2016 r. - W 2015 roku kobiety zarabiały przeciętnie 3 400 złotych miesięcznie miesięcznie, to jest o 800 złotych mniej niż mężczyźni, którzy otrzymywali 4 200 złotych miesięcznie. – zacytował przewodniczący SLD. - Największe dysproporcje wystąpiły w przypadku dyrektorów. Przykładowo: kobiety ze stażem pracy od 6 do 8 lat, które zajmowały stanowiska dyrektorskie, otrzymywały przeciętnie 6 450 PLN. - przytoczył Czarzasty Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. – Ta kwota stanowiła jedynie 68% mediany wynagrodzeń mężczyzn dyrektorów z identycznym stażem pracy – podkreślił.

- Na 100 bezrobotnych mężczyzn przypadało w 2015 r. 109 bezrobotnych kobiet – powiedział przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, opierając się na danych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. - W końcu 2015 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 816,1 tys. bezrobotnych kobiet oraz 747,2 tys. mężczyzn – kontynuował.

Lider SLD opierając się Fundacji Liderek Biznesu przedstawił sytuację kobiet we władzach spółek publicznych. „W zarządach zasiadały 2164 osoby, a w radach nadzorczych 4690 osób. Władza w spółkach giełdowych spoczywała w rękach 6854 osób, przy czym liczba kobiet nie przekroczyła tysiąca i wynosiła 870.” – czytamy w raporcie FLB.

- Skąd te zapóźnienia? Przez wiele lat kobiety miały gorszy dostęp do edukacji, dziś są lepiej wykształcone od mężczyzn, co jest ogromną zmianą – powiedział Włodzimierz Czarzasty. – Kobiety wyjeżdżają za granicę, widzą jakie mają prawa i zaczynają o te prawa walczyć – dodał. – Największym zagrożeniem dla konserwatywnego rządu, dla konserwatywnego sposobu myślenia jest dobrze wykształcona kobieta – podkreślił.

- Wszyscy widzą, że premierem rządu jest kobieta, która nie ma nic do powiedzenia – powiedział Czarzasty. – Wykształcone kobiety mają dosyć roli paprotek – dodał. – Premier Beata Szydło codziennie pokazuje, że jest zależna od mężczyzn – podkreślił Włodzimierz Czarzasty.

- Mamy taką sytuację, że kobiety nie mogą dawać dzieci do żłobków, to zgodnie z tradycją muszą siedzieć z dziećmi – powiedział Włodzimierz Czarzasty.  - A dlaczego nie mężczyźni mają się opiekować potomstwem? – dopytywał. – Wykształcone kobiety nie zgadzają się z tym modelem, dlatego są dziś na ulicach – podkreślił lider SLD.

Obejrzyj cały program To Był Dzień 24 października 2016 r.

 Komentarze

Wydarzenia

 • 400 000 podpisów pod projektem ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne

  3 godziny temu

  - Dla nas to jest swojego rodzaju konsekwencja, przez całą historię SLD walczyliśmy o prawa kobiet, zarówno te reprodukcyjne, jak i seksualne – powiedziała Małgorzata Kossakowska, przedstawicielka SLD w komitecie „Ratujmy Kobiety”.czytaj więcej»

 • SLD na Kongresie Świeckości

  6 godzin temu

  W trakcie odbywającego się w dniach 21-22 października w Warszawie Kongresu Świeckości czynny udział wzięli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prof. Danuta Waniek wygłosiła wykład pt. „Ideologia narodowa, a Kościół Katolicki”, prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska wzięła udział w paczytaj więcej»

 • Liberadzki: Kawa z fusami, czyli po turecku

  dzisiaj o 11:12

  „Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii”… Nie czuję się z tym dobrze. Mam wrażenie, że wypowiadając te słowa, w tak zdecydowanym zresztą tonie, pan prezydent przybił pieczęć z orłem w koronie pod tymi wszystkimi wyrokami, które spadły na turecką demokrację..czytaj więcej»

 • Gawkowski: Sztafeta PO zgubiła pałeczkę już na starcie

  dzisiaj o 10:18

  - Kiedy słuchałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, to miałem wrażenie, iż wystartował w długodystansowej sztafecie, która na samym początku zgubiła pałeczkę, ponieważ okazało się, że nie może jej przejąć prezydent stolicy – Krzysztof Gawkowski skomentował nieobecność Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas oczytaj więcej»

 • Senyszyn: Dzisiaj najważniejsze jest to, aby poszkodowany wrócił do zdrowia

  dzisiaj o 09:51

  - Jeżeli my nie będziemy prowadzić żadnej narracji, to pozostanie tylko ta PiS-owska narracja, iż jest to człowiek niezrównoważony psychicznie, i że nie wiedział co robi – odniosła się prof. Joanna Senyszyn do sprawy samopodpalenia pod Pałacem Kultury i Nauki, które miało miejsce w czwartek 19 paźdzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.